Francozinje in Danke brezhibno skozi skupinski del

Na evropskem prvenstvu za dekleta do 19 let se je zaključil skupinski del tekmovanja. Do napredovanja med najboljšo osmerico sta se iz skupin C in D brez poraza uvrstile Francozinje in Danke, z dvema uspehoma pa Nemke in Črnogorke. Reprezentance Španije, Srbije, Portugalske in Slovenije bodo v torek začele boje za končno 9. mesto.

EVROPSKO PRVENSTVO V ROKOMETU ZA DEKLETA DO 19 LET

Dvorana Golovec, skupinski del, 3. kolo, nedelja, 30. julija 2017:

SKUPINA C

ŠPANIJA : FRANCIJA 25:37 (14:16)
Španija:
 Sanz Ledo, Mbengue Rodriguez 4, Fernandez-Augusti Martinez 4, Casareo Romero 1, Berasategui Eizaguire, Rojas Asenio 1, Cuadrado Sanchez, Gonzales Sanchez 6, Prelchi Gallego, Zarco Ubeda 1, Saez Gonzalez, Vegue Pena 8, Erauskin Martinez, Polonio Rincon, Manrique Garin, Morales Claure.
Francija: Frank, Mauny 6, Bruni 3, Vautier, Lassource, Deba, Nocandy 3, Kieffer, Ekoh 4, Dos Reis, Sagna 5, Fofana 1, Plotton 3, Depuiset, Fall 2, Blonbou 10.

Najboljši igralki tekme: Ona Vegue Pena (Španija) in Jannela Blonbou (Francija).

ZAPISNIK TEKME

Francoske rokometašice so z odliko opravile skupinski del evropskega prvenstva za dekleta do 19 let v Celju. Tudi na zadnji tekmi niso ničesar želele prepuščati naključju. V drugem polčasu so povsem nadigrale Španke in slavile zmago s 37:25, s katero bodo v drugi del tekmovanja prenesle dve točki.

Španke, ki so za zanesljivo napredovanje potrebovale zmago z vsaj dvema zadetkoma prednosti, so pogumno začele tekmo. V 15. minuti so povedle z 8:6, dve minuti kasneje pa je iz nasprotnega napada Ana Gonzalez Sanchez povišala na +3 (10:7). A tu se je španski voz zaustavil. Francozinje so na krilih Jannele Blonbou napravile preobrat ter po njenem izjemnem zadetku mimo živega zidu po izteku igralnega časa na glavni odmor odšle v vodstvu s 16:14.

V nadaljevanju je bilo moč na igrišču spremljati le še Francozinje. Te so iz minute v minuto igrale bolje in povsem onesposobile tekmice. Po uspešno izvedeni  sedemmetrovki Constance Mauny je že po slabih sedmih minutah nadaljevanja razlika poskočila na +6 (21:15), v takšnem ritmu pa se je obračun nadaljeval vse do konca.

Jorge Duenas de Galarza, glavni trener Španije:
"V prvem polčasu smo igrali zelo dobro, izgubili smo le nekaj žog, kar so Francozinje kaznovale s hitrimi nasprotnimi napadi. V drugem polčasu smo imeli v napadu obilo težav, Francija pa je na nasprotni strani igrala vse bolje. Preprosto nismo imeli možnosti, da bi to tekmo dobili."

Eric Baradat, glavni trener Francije:
"Za nami je težka tekma. Španija je tokrat igrala zelo hitro, kar nam je povzročalo kar nekaj težav, a ostali smo mirni. V drugem polčasu smo začeli igrati vse bolje in bolje, medtem ko je igra Španije padala. Veseli smo, da smo se prebili med najboljših osem ekip in seboj prenesli dve točki. Najtežje tekme nas tako še čakajo. Vsaka reprezentanca izmed najboljše osmerice bo v nadaljevanju imela enako možnosti, da si pribori napredovanje v polfinale."

NEMČIJA : SRBIJA 26:20 (10:10)
Nemčija: Kalmbach 2, Lott 5, Peter 2, Stuttfeld, Berger, Bayerl 6, De Bellis 1, Fischer, Zschocke 2, Degenhardt, Dölle 1, Filter, Maidhof 4, Rühter, Soffel 3, Wachter.
Srbija: Cvijić 7, Bojčić 1, Kuzet, Milanović, Mazić 4, Radović 2, Bakša 2, Kaitović, Bjelak, Kosanović, Knežević 1, Lazić 2, Pavlović, Peić, Radojčić, Stamenić 3.

Najboljši igralki tekme: Katarina Bojić (Srbija) in Amelie Bayerl (Nemčija).

Kljub temu, da so Srbkinje pred zadnjo tekmo skupinskega dela že ostale brez realnega napredovanja v drugi del tekmovanja (Nemke bi morale premagati za 32 golov), so tudi tokrat pokazale zobe. Po 30 minutah izenačene igre je bil rezultat poravnan na 10:10, po glavnem odmoru pa so hitro v ospredje stopile nemške reprezentantke.

Po zaostanku s 13:15 so po zaslugi hitrih nasprotnih napadov do sredine 49. minute pripravile delni niz 10:1 (23:15), nato pa tekmo le še mirno zaključile in se razveselile zasluženega napredovanja med najboljšo osmerico.

Jens Pfänder, pomočnik glavne trenerke Nemčije:
"Tekmo smo začeli zelo nervozno, saj smo vedeli, da moramo zmagati, če želimo ostati v borbi za najvišja mesta. Potrebovali smo odmor med polčasoma, da smo se zbrali. Obramba je nato začela delovati bolje, tudi vratarka je pristavila svoj del. Na koncu je najbolj pomembno, da smo si zagotovili mesto med najboljšo osmerico."

Dušan Savić, glavni trener Srbije:
"Na začetku tekme smo ponovili igro v obrambi in napadu, ki nas je krasila že proti Francozinjam. Vprašanje je, kako dolgo lahko naša ekipa vzdrži v takem ritmu, ne le tehnično in taktično, pač pa tudi mentalno. Bolj kot se namreč bliža konec tekme, manj imamo moči in naša igra vse bolj pada. Na nas je, da se borimo vsako minuto. To je cilj na tem evropskem prvenstvu. Ta generacija deklet je namreč odličen rezultat napravila že s prebojem na sklepni del tekmovanja."

PORTUGALSKA : ČRNA GORA 15:21 (6:8)
Portugalska: Moreno 2, Azevedo, Barbosa, Minciuna 2, Freitas, Morais 4, Ruela, Almeida 1, Araujo 1, Cordoso, Loureiro, Mingaleeva, Monteiro, Oliveira 7, Periquito, Ursu.
Črna gora: Marinović, Konatar 2, Adžić 2, Djoković, Čarapić 3, Čorović, Nišavić 3, Saranović, Jovičević 3, Brnović 7, Terzić, Žečević, Ščepanović, Tomić, Čogurić, Novaković 1.

Najboljši igralki tekme: Diana Oliveira (Portugalska) in Tatjana Brnović (Črna gora).

Črnogorska vrsta je z zmago zaključila skupinski del in se z zmago postavila v odlično izhodišče, da napreduje med najboljših osem ekip. Portugalke, ki so odigrale najboljšo tekmo v dosedanjem delu evropskega prvenstva, so se odlično borile, a prave priložnosti za presenečenje niso imele. Črna Gora je v drugem polčasu izkoristila neučinkovitost tekmic v napadu in vknjižila drugo zmago v Celju.

Ana Seabra, glavna trenerka Portugalske:
"Za razliko od zadnje tekme smo v obrambi zaigrali bolje. Imeli smo težave v napadu, kjer nismo dosegali golov. Tekma je bila zato za nas zelo težka."

Tatjana Jeraminok, glavna trenerka Črne gore:
"Čestitke našim dekletom za zmago. Uspele so premagati velik pritisk, katerega se zavedamo le znotraj ekipe. Portugalska na tej tekmi ni imela kaj izgubiti, zato smo pričakovali čvrst obračun, na katerega smo se ustrezno pripravili. Zaradi velike želje so naše igralke v igri še vedno zadržane. Dosežek je še toliko večji, saj ta generacija nima izkušenj z igranjem na velikih tekmovanjih, saj nas je pred dvema letoma izločila ravno Slovenija. Velik uspeh je bil, ko smo se prebili skozi kvalifikacije, uvrstitev med najboljših osem ekip pa je le še pika na i. Izjemno sem ponosna na dekleta. Sedaj se že oziramo proti novim tekmicam, da vidimo, katere še lahko premagamo."

DANSKA : SLOVENIJA 26:20 (16:11)
Danska: Bendtsen 1, Hougaard 4, Joergensen 3, Nielsen Filtenborg 1, Ellebaek 4, Olsen, Andersen, Svarre 1, Friis 2, Sörensen, Berggren Larsen 1, Dahl 3, Lundgreen 3, Stougaard, Jensen 3, Milling.
Slovenija: Arhanič, Berzelak, Baruca 1, Helbel 1, Abina 1, Čopi 1, Kodele, Strnad 5, Akalovič 1, Fister, Vojnovič, Vončina, Udovič, Skrinjar 2, Lovšin, Vučko 8.

Najboljši igralki tekme: Louise Hansegaard Ellebaek (Danska) in Hana Vučko (Slovenija).

V zadnjem kolu prvega dela evropskega prvenstva mladink v Celju so slovenske rokometašice z 20:26 izgubile proti evropskim prvakinjam Dankam.

Slovenija je prvi del tekmovanja končala z zmago proti Portugalski in porazoma proti Črni gori in Danski, evropski prvakinji s to generacijo izpred dveh let. Evropsko prvenstvo, ki bo do nedelje potekalo v Celju, bo nadaljevala v torek, ko se začenjajo boji za končno 9. mesto, naša reprezentanca pa bo za začetek odigrala dve tekmi proti Španiji in Srbiji v skupini I2.

Danke so v dvorani Golovec vodile celo tekmo, na igrišču pa so predvsem po zaslugi hitrih nasprotnih napadov zagospodarile že v uvodnih trenutkih ter po 10 minutah vodile s 6:3. V 16. minuti je bil rezultat na semaforju 9:5, ko je trener Bojan Voglar vzel minuto odmora, a ta ni spremenila poteka igre - Danke so še naprej igrale odlično, v 25. minuti po uspešno izvedeni sedemmetrovki vodile s 14:9, ob polčasu pa 16:11.

Kljub temu, da so Slovenke prikazale borbeno igro, so bile izjemno kakovostne gostje enostavno premočne - v drugem polčasu so prišle do sedmih zadetkov prednosti (21:14 v 39. minuti), kar je bila tudi najvišja razlika na tekmi. Gostiteljicam zaostanka ni uspelo znižati na manj kot pet golov, kakršna je bila razlika v 59. minuti, na koncu pa je rezultat obstal na 26:20.

Heine Mogensen Eriksen, glavni trener Danske:
"Ob podpori svojih navijačev se je Slovenija izredno borila. Tekma je bila odlična. Mi smo prvi polčas odigrali dobro, nekoliko slabšega pa drugega. Naša vratarka Amalie Milling je znova branila izvrstno. Veseli smo tega uspeha, z mislimi pa se že obračamo v drugi del tekmovanja."

Bojan Voglar, glavni trener Slovenije:
"Čestitke dekletom za sijajno borbo v obrambi. Pred dvema tednoma smo z Dankami igrali na pripravljalnem turnirju na Madžarskem in klonili za 16 golov. Tokrat naš zaostanek znaša šest golov, razlika v pristopu k tekmi je očitna. V napadu morda nismo bili najbolj osredotočeni, saj nismo izkoristili kar nekaj priigranih priložnosti. Morda bi rezultat lahko bil za nas še bolj ugoden, a potrebno je vedeti, da je bila Danska s to generacijo kadetska evropska prvakinja ter svetovna podprvakinja. To je res vrhunska ekipa, ki ve kako se igra vrhunski rokomet."