Izvrstni ruski vratarki v drugem polčasu priigrali zmago

Rusinje, ki so pred dvema letoma na evropskem prvenstvu za dekleta do 17 let osvojile srebrno kolajno, so na svoji prvi tekmi prvenstva nadigrale Norvežanke (23:15). Velik delež sta k zmagi prispevali ruski vratarki, Maria Duvakina in Serafima Tikhanova, ki sta blesteli s svojimi obrambami.

EVROPSKO PRVENSTVO V ROKOMETU ZA DEKLETA DO 19 LET

Dvorana Zlatorog, skupinski del, 1. dan, četrtek, 27. julij 2017

SKUPINA B

RUSIJA : NORVEŠKA (11:10) 23:15

Rusija: Davidenko, Alirzaeva, Zelenkova 3, Shaposhnikova, Tazhenova 2, Koroleva 2, Kremneva, Iureva, Izmailova, Mikhaylichenko 1, Duvakina, Tikhanova, Skorobogatchenko 5, Dudina 5, Illarionova 2, Sherbak 3.
Norveška: Gronlund, Olsen 2, Hovland, Bergum 1, Intelhus 2, Ellertsen 2, Alvern, Huse 1, Strengenes 1, Fagerheim, Lund 2, Hoel, Dahl, Reistad 3, Gabrielsen 1, Lundemo.

Najboljši igralki tekme: Milana Tazhenova (Rusija) in Sofie Ege Gronlund (Norveška).

Po izenačenem začetku srečanja so rokometašice Norveške v drugi polovici prvega polčasa prišle do dveh golov prednosti (6:8), vendar pa sta Ekaterina Zelenkova in Anastasiia Illarionova z uspešnima napadoma rezultat izenačili na 8:8. Rusija je na polčas odšla z golom prednosti (11:10).

Rusinje so po odličnih obrambah Duvakine in uspešnem prodoru Olge Sherbak v 9. minuti drugega dela srečanja prišle do do takrat najvišje prednosti na srečanju, 4 golov (15:11). Ruski vratarki sta v drugem polčasu zaklenili svoja vrata in v prvih 14. minutah Norvežankam dovoli le dvakrat zatresti mrežo (17:12). Pobudo na igrišču so v drugem delu srečanja prevzele Rusinje in slavile zmago s 23:15.

Viacheslav Kirilenko, glavni trener Rusije:
“Gre za našo prvo tekmo na prvenstvu, zato je bilo to srečanje za nas zelo pomembno. V primerjavi z reprezentanco v preteklih letih, smo imeli veliko novih igralk, zato lahko rečem, da ste gledali novo reprezentanco. Drugače pa je bila tekma za nas zelo težka, vendar pomembna je zmaga.”

Ingrid Blindheim, vodja reprezentance Norveške:
“Na današnji tekmi smo lahko zadovoljni z z obrambo, vendar še zdaleč ne z streli na gol in protinapadi. Imeli smo premalo realiziranih strelov.”

HRVAŠKA : MAKEDONIJA 35:14 (14:3)

Hrvaška: Besen, Japundza 6, Karlovcan 2, Kaselj 3, Zderic 2, Mrazovic 3, Mikolic 4, Kalcic 4, Lukic 4, Mrden 1, Ecimovic, Kapetanovic, Jurlin 1, Dobric 1, Pavlovic 3, Adamic 1.
Makedonija: Mitevska, Guguljanova, Nikolovska 2, Vladeva, Gligorjadis, Kiceska, Velkova, Kamcheska 1, Kolarovska, Bozinovska 2, Gramatova, Stefanovska, Gajikj 3, Gichevska 6, Ivanova, Milevska.

Najboljši igralki tekme: Tena Japundza (Hrvaška) in Leonida Gichevska (Makedonija).

ZAPISNIK TEKME

Hrvatice so odlično začele srečanje in po začetnih 2:0, v 11. minuti srečanja po zadetku Tene Japundze povedle že za 5 golov (7:2). Prednost so v 19. minuti povišale že na 8 (11:3).

Rokometašice Hrvaške so v drugem delu srečanja nadaljevale z odličnimi obrambmi in uspešnimi napadi, v veliko pomoč pa sta jim bili tudi njihovi vratarki,Magdalena Ecimovic (11 obramb) in Lucija Bešen (4 obrambe). Hrvaška je na koncu slavila zmago s 35:14.

Ivan Jerković, glavni trener Hrvaške:
“Gre za našo prvo tekmo, na kateri je bilo pomembno, da dekleta spoznajo atmosfero in se navadijo na podlago. S srečanjem sem zadovoljen. V prvem polčasu smo odigrali dobro, skoncentrirano in prejeli le tri zadetke. V drugem polčasu so priložnost za igro dobile vse igralke.”

Borce Markovski, glavni trener Makedonije:
“Na prvem srečanju prvenstva smo odigrali zelo slabo v obrambi in v napadu delali preveč napak. Upam, da bomo na naslednji tekmi, proti Rusiji, odigrali bolje.”

SKUPINA A

ŠVEDSKA : NIZOZEMSKA 23:26 (8:11)

Švedska: Schjött, Larsson 3, Lundström 2, Stankiewicz 4, Rosell, Matthijs-Holmberg, Flygelholm, Winberg, Olsson 3, Lerby 1, Nilsson, Scheuer Larsson 2, Löfqvist 3, Thorleifsdottir 5, Lindfeldt, Forsberg.
Nizozemska: Van De Polder, Ten Holte, Oostveen, Nusser 3, Housheer 7, Nooitmeer, Van Wetering 2, Drent, Molenaar 5, Van Der Linden, Klomp 1, Beugels 1, Zeldenthuis, Hilbrands 2, Reriks 5, Peeters.

Najboljši igralki tekme: Thea Stankiewicz (Švedska), Diane Housheer (Nizozemska).

Švedinje so srečanje začele odločneje in si že po nekaj sekundah igre priigrale prednost z 2:0, vendar pa je reprezentanca Nizozemske stopila skupaj rezultat izenačila in povedla s 6:3. V 20. minuti srečanja so Švedinje zadele za le gol zaostanka (5:6) in hitro je reagiral Nizozemski trener, ki je svoje igralke poklical na posvet, ki je obrodil sadove in varovanke Roberta Nijdama so na polčas odšle s 3 goli prednosti (11:8).

Švedinje so po uspešno zadetem strelu Victorie Larsson v 19. minuti drugega polčasa prišle do le dveh golov zaostanka, a ne za dolgo, saj so Nizozemke po golu Maeiel Beugels in uspešno izvajani sedemmetrovki Dione Housheer povedle za pet (19:24). Švedinje so ob koncu srečanja zaostanek sicer nekoliko znižale, vendar pa to ni bilo dovolj za zmago. Nizozemske bile na koncu boljše s 26:23.

Erik Larholm, glavni trener Švedske:
“Skozi celotno srečanje smo delali preveč napak poleg tega pa smo imeli tudi težave pri realizaciji napada. Če želimo zmagati, morajo dekleta več zadeti.”

Robert Nijdas, glavni trener Nizozemske:
“Bila je dobra, a težka tekma. Skozi celotno srečanje smo morali veliko spreminjati sistem, ampak na koncu je pomembna zmaga. Vseskozi smo imeli dva ali tri gole prednosti, tako da smo uspeli držati srečanje pod kontrolo.”

MADŽARSKA : ROMUNIJA 26:21 (14:11)

Madžarska: Bino, Szaboc 1, Fodor 2, Hafra 8, Roman 5, Martonm 1, Tovizi 5, Faluvegi, Klujber, Pasztor 2, Hlogyik, Hornyak 2, Kuti, Giricz, Suba, Hudak.
Romunija: Nagy, Verde 1, Severin, Badea, Lacatus 1, Tirca 7, Popescu, Vacariu 1, Petrus, Bucur 4, Banciu 1, Kelemen, Leustean 5, Hosu, Tecar 1, Panaite.

Najboljši igralki tekme: Noémi Háfra (Madžarska) in Sorina-Maria Tirca (Romunija).

Prvo srečanje v skupini A med Madžarsko in Romunijo so bolje odprle rokometašice Madžarske in v 8. minuti srečanja povedle s 6:2. Madžarke, tretje uvrščene z evropskega prvenstva do 17 let leta 2015, so tudi v drugi polovici prvega polčasa nadaljevale z dobro igro in po koncu polčasa vodile s 14:11.

Romunke so v drugi polčas zakorakale bolje in v 9. minuti prišle le na gol zaostanka (16:15), vendar pa jim Madžarke niso dovolile bližje in hitro prišle do prednosti treh golov (18:15). Romunke kljub dobri igri niso uspele pripraviti presenečenja in Madžarska je slavila zmago s 26:21.

Bela Bartalos, trener vratark Madžarske:
"Dober začetek je za nas zelo pomemben. Naši vratarki sta bili na današnji tekmi odlični, imeli sta več kot 15-odstotno uspešnost. Mislim, da je to tudi glavni razlog, da smo zmagali."

Cristian Preda, trener Romunije:
"Najprej bi rad čestital madžarski reprezentanci, bila je boljša. Dali smo vse od sebe, vendar vsakič ko smo se jim približali, so Madžarke ponovno naredile razliko. Manjka nam samozavesti, ki pa upam, da jo bomo pridobili v prihajajočih tekmah."