Madžarska, Nizozemska, Rusija in Norveška med najboljših 8 ekip

Ekipe so zaključila s skupinskim delom in po dnevu premora jih čaka nadaljnje tekmovanje. Med najboljših osem ekip na prvenstvu so se iz skupine A in B uvrstile reprezentance Madžarske, Nizozemske, Rusije in Norveške.

ŽENSKO EVROPSKO PRVENSTVO V ROKOMETU

Dvorana Zlatorog, skupinski del, 4. dan, nedelja, 30. julija 2017

SKUPINA A

ROMUNIJA : NIZOZEMSKA 24:31 (14:16)

Romunija: Nagy, Verde 4, Severin, Badea 4, Lacatus, Tirca 7, Popescu, Vacariu 1, Petrus, Bucur 2, Banciu 4, Kelemen, Leustean 2, Hosu, Tecar, Panaite.
Nizozemska: Van De Polder, Ten Holte, Oostveen, Nusser 2, Housheer 12, Nooitmeer, Van Wetering 3, Drent, Molenaar 2, Van Der Linden 3, Klomp, Beugels 4, Zeldenthuis 1, Hilbrands, Reriks 4, Peeters.

Najboljši igralki tekme: Daria Bucur (Romunija) in Dione Housheer (Nizozemska).

ZAPISNIK TEKME

Drugo srečanje v skupini A, med reprezentancama Romunije in Nizozemske, je odločalo o drugem in tretjem mestu na lestvici. Že pred začetkom tekme se je vedelo, da zmaga pomeni napredovanje v skupino, kjer ostajaš v borbi za medalje. Po dokaj izenačenem prvem delu srečanja, s številnimi tehničnimi napakami na obeh straneh, so si nizozemska dekleta ob koncu prvega polčasa priigrala nekaj golov prednosti, ki pa jih niso zapravila vse do zadnjega sodnikovega žvižga (31:24) in tako zasedla 2. mesto v skupini.

Po uvodnih minutah srečanja so stvari v roke vzele Romunke in si v sedmi minuti prvič priigrala prednost 3 golov (4:1). Nizozemska dekleta so v nadaljevanju zaigrala bolje in kljub dvem izključitvam, po borbenosti Dione Housheer, ki je bila izbrana za najboljšo igralko pri Nizozemski, prišle le do gola zaostanka (9:8). Štiri minute pred koncem prvega polčasa so si Nizozemske prvič na srečanju priigrale dva gola prednosti (11:13), ki pa jih do konca srečanja niso več zapravila. V drugem delu so prednost še povišale, največo prednost so si priigrale na koncu srečanja, ko so povedle z 31:24, kar je bil tudi končni rezultat.

Ion Craciun, glavni trener Romunije:
“Srečanje smo začeli dobro, a na žalost v nadaljevanje nismo znali prenesti prednosti, ki smo si jo priigrali, saj so dekleta igrala s premalo strasti. Skozi celotno srečanje smo delali veliko napak, ki jih je naš nasprotnik znal izkoristiti. Naša ekipa je mlada, vendar dobra, zato upam, da se bodo dekleta iz današnje tekme veliko naučila in v prihodnosti gradila dobro člansko ekipo.”

Robert Nijdam, glavni trener Nizozemske:
“Začeli smo s številnimi tehničnimi napakami, vendar smo kljub temu ostali mirni. Na koncu srečanja, za katerega smo vedeli, da bo odločal, smo dali od sebe veliko energije, kar mislim, da nam je tudi prineslo zmago.”

MADŽARSKA : ŠVEDSKA 23:24 (14:12)

Madžarska: Bino, Szaboc 2, Fodor 1, Hafra 3, Roman 1, Martonm 3 , Tovizi, Faluvegi, Klujber 5, Pasztor 4, Hlogyik, Hornyak 1, Kuti 1, Giricz, Suba, Hudak 2.
Švedska: Schjött, Larsson 1, Lundström 3, Stankiewicz 2, Rosell 5, Matthijs-Holmberg 1, Flygelholm, Winberg, Olsson 7, Lerby 2, Nilsson, Scheuer Larsson 1, Löfqvist, Thorleifsdottir, Lindfeldt 1, Forsberg 1.

Najboljši igralki tekme: Neomi Pasztor (Madžarska) in Julia Olsson (Švedska)

Prva tekma zadnjega dne v skupini A je minila mirno in sproščeno. Srečanje namreč ni odločalo več o ničemer, saj so si Madžarke z dvema zmagama že zagotovile prvo mesto v skupini za nadaljevalne boje za medaljo, medtem ko so Švedinje po dveh porazih zasedle četrto mesto v skupini. Švedska dekleta v drugem polčasu kljub zaostanku za 5 golov (18:13) niso popustile in po izenačenju na 22:22, dveh uspešnih obrambah Rebecce Nilsson in golu Thea Stankiewicz za 24:22, na koncu slavile zmago s 24:23.

Srečanje so bolje odprle Švedinje, ki so že v 6. minuti pobegnile za dva gola (3:1), vendar pa so Madžarke zaostanek hitro izničile in sledilo je izenačeno nadaljevanje. Pred koncem prvega dela so Madžarke po dveh zadetih sedemmetrovkah nekoliko pobegnile švedskim rokometašicam (10:7) in na odmor odšle z dvema goloma prednosti (14:12). V drugem polčasu so Madžarke prednost še povišale in v 11. minuti povedle z 18:13. VEndar pa to ni bilo dovolj za zmago Madžark.

Bela Bartalos, trener vratark Madžarske:
“Ne glede na to, da smo že uvrščeni v drugi del, bi bili veseli zmage. Vendar pa smo dali priložnost tistim dekletom, ki so do zdaj igrale malo manj, in ob enem počili nekatere, ki so na prvih dveh tekmah igrale večino časa.”

Ola B. Mansson, pomočnik trenerja Švedske:
“Tekme v drugem delu so za nas pomembne, naš cilj je, da jih zmagamo čim več. Danes smo igrali veliko bolje, predvsem pa ekipno. Tako da če bomo igrali tako v prihodnje, se ne rabimo ničesar bati.”

SKUPINA B

RUSIJA : HRVAŠKA 30:20 (13:8)

Rusija: Davidenko 2, Alirzaeva, Zelenkova, Shaposhnikova 6, Tazhenova 2, Koroleva 3, Kremneva, Iureva, Izmailova 1, Mikhaylichenko 1, Duvakina, Tikhanova, Skorobogatchenko 7, Dudina 6, Illarionova, Sherbak 2.
Hrvaška: Besen, Japundža, Karlovčan 1, Kaselj 1, Žderić 2, Mrazović, Mikolić 5, Kalčić 5, Lukić 3, Mrden, Ećimović, Kapetanović 2, Jurlin, Dobrić, Pavlović, Adamić 1.

Najboljši igralki tekme: Marija Dudina (Rusija) in Antonela Kalčić (Hrvaška).

Hrvaška reprezentanca je na prvi tekmi zadnjega dne skupinskega dela pregorela v želji po zmagi proti do zdaj še nepremagljivim Rusinjam. Ruska dekleta so srečanje začela odločno in le pri rezultatu 3:3 dala nekaj upanja Hrvaticam. Srečanje so nadaljevale z dobro obrambo in uspešnimi napadi ter končala skupinski del tekmovanja s polnim izkupičkom, na prvem mestu skupine B.

Marija Dudina, najboljša igralka srečanja pri Rusiji:
“Tekma proti Hrvaški ni bila lahka, vendar naša želja je bila, da tekmo zmagamo in gremo v drugi del s polnim izkupičkom. V drugem delu nas čakata dobri ekipi, Madžarska in Nizozemska, vendar me se bomo borile za zmagi.”

Ivan Jerković, glavni trener Hrvaške:
“Skozi celotno srečanje smo poskušali dati dober odpor Rusiji. Nismo izkoristili ponujenih priložnosti s sedmih metrov, poleg tega pa smo Rusinjam pustili preveč odprtih strelov na gol. V drugem delu nas čakata Romunija in Švedska, ki nista slabi ekipi, tako da lahko pričakujemo dobre tekme.”

NORVEŠKA : MAKEDONIJA 40:20 (19:9)

Norveška: Gronlund, Olsen 3, Hovland 4, Bergum 3, Intelhus 3, Ellertsen 7, Alvern, Huse 2, Strengenes 3, Fagerheim, Lund 2, Hoel 3, Dahl 3, Reistadn 2, Gabrielsen 1, Lundemo 4.
Makedonija: Mitevska, Guguljanova, Nikolovska 1, Vladeva, Gligorjadis, Velkova 1,Kiceska 2, Kamcheska, Kolarovska , Bozinovska 6, Gramatova 2, Stefanovska, Gajikj 3, Gichevska 4, Ivanova 1, Milevska.

Najboljši igralki tekme: Line Ekkertsen (Norveška) in Iva Bozinovska (Makedonija)

Zadnja tekma skupinskega dela v dvorani Zlatorog, med Norveško in Makedonijo, ni prinesla nobenega presenečenja. Norveška je prešla v vodstvo že v uvodnih minutah in polčas dobila za deset golov (19:9). Svojo prednost je v drugem delu srečanja še povišala in slavila zmago s 40:30. Norvežanke so si tako priigrale 2. mesto v skupini D in napredovanje med najboljših osem ekip.

Borce Markovinski, glavni trener Makedonije:
“Norvežanke so premočna ekipa za nas, dobro so tehnično in fizično pripravljene. Tako v obrambi, kot tudi napadu so bolje odigrale kot mi. V prvem delu srečanja smo igrali dobro, nato pa je nastala razlika, nam je padla koncentracija in naredili smo nekaj nepotrebnih tehničnih napak, ki jih je norveška reprezentanca znala izkoristiti. V drugem delu pričakujemo, da bomo bolj konkurenčni nasprotnikom, saj bodo ekipe na podobnem nivoju kot smo mi."

Kenneth Gabrielsen, pomočnica trenerja Norveške:
"Zelo smo veseli, da smo prišli v glavni del tekmovanja, saj smo bili po porazu z Rusijo na prvi tekmi pod velikim pritiskom, saj smo si želeli napredovanja med najboljših osem ekip. Dekleta so na današnji tekmi igrala dobro, imela so koncentracijo in veliko so tekla. Vseh 16 igralk je v prvih treh srečanjih stopilo na igrišče, preizkusilo teren in dobilo občutek za podlago. Naslednjo tekmo mislim, da igramo proti Nizozemkam, ki so zelo hitra ekipa, tako da se moramo dobro pripraviti nanje. Kljub temu se mi zdi, da iz igre v igro kažemo boljše predstave, tako da mislim, da imamo možnosti za zmago."