Francija je nova evropska prvakinja

Zaključeno je rokometno evropsko prvenstvo za dekleta do 19 let. Naslova prvakinj se je razveselila reprezentanca Francije, ki je v finalu odpravila Rusijo (31:26). Bronaste medalje so si prislužile Danke.

EVROPSKO PRVENSTVO ZA DEKLETA DO 19 LET

Nedelja, 6. avgusta 2017, dvorana Zlatorog:

FINALE:

FRANCIJA : RUSIJA 31:26 (18:15)
Francija: Frank, Mauny 3, Bruni, Vautier, Lassource 2, Deba, Nocandy 6, Kieffer, Ekoh 7, Sagna 5, Fofana 1, Tonds, Plotton 1, Depuiset, Fall, Blonbou 6, Tonds.
Rusija: Vaganova, Davidenko 2, Alirzaeva 1, Zelenkova 4, Shaposhnikova, Tazhenova, Koroleva, Kremneva, Izmailova, Mikhaylichenko 6, Duvakina, Tikhanova, Skorobogatchenko 8, Dudina 3, Illarionova 1, Sherbak 1.

Najboljši igralki tekme: Meline Nocandy (France) in Elena Mikhaylichenko (Rusija).

ZAPISNIK TEKME

Reprezentanca Francije je nova evropska prvakinja med dekleti do 19 let. V velikem finalu je v dvorani Zlatorog ugnala Rusijo, ki je morala priznati premoč s 26:31.

Izbranke trenerja Erica Baradata so si pot do evropskega vrha tlakovale skozi celotno tekmo. Po igri gola za gol so ob koncu 21. minute prvič ušle na dva zadetka naskoka (10:8), tri minute kasneje pa še na +3 (14:11). Toliko je znašala tudi njihova prednost ob odhodu na glavni odmor.

Vajeti igre so francoske rokometašice trdno držale v svojih rokah tudi v nadaljevanju. Janella Blonbue, najboljša desna zunanja igralka prvenstva, je najprej zadela za 19:15, nato v nasprotnem napadu lepo zaposlila Meline Nocandy (20:15), piko na i pobegu na +6 (21:15) pa je sredi 35. minute s svojim edinim golom postavila Pauline Plotton. V preostanku tekme so Rusinje zaostanek uspele prepoloviti, a zmaga Francije ni bila ogrožena niti za trenutek.

Eric Baradat, glavni trener Francije:
"Pripravili smo manjše presenečenje, a skozi evropsko prvenstvo smo igrali vse bolje in bolje. Ko smo izgubili proti Danski smo ostali tiho in delali naprej. Dekletom sem dejal, da zmagujemo in izgubljamo skupaj. Z dekleti smo do finala stopali korak za korakom in ostajali ambiciozni, predvsem pa je bilo pomembno, da smo ostali osredotočeni na igro. Obramba, tranzicija in napad, vse je pomembno. V tej generaciji imamo kar nekaj perspektivnih in talentiranih igralk, a vse čaka še zadnji korak na njihovi športni poti – prebiti se v člansko reprezentanco. Biti mladinski evropski prvak še ne pomeni ničesar."

Viacheslav Kiirilenko, glavni trener Rusije:
“Tekma je bila dobra, vendar pa pri telesni moči nismo mogli biti konkurenčni reprezentanci Francije, poleg tega pa smo imeli malo igralk za rotacijo v igri.”

TEKMA ZA 3. MESTO:

MADŽARSKA : DANSKA 26:28 (13:14)
Madžarska: Bino, Szabo 2, Fodor 2, Hafra 9, Roman 1, Marton 1, Tovizi, Faluvegi 2, Klujber 4, Pasztor 2, Hlogyik, Hornyak 2, Kuti, Giricz 1, Suba, Hudak.
Danska: Bendtsen, Hougaard 1, Joergensen 8, Nielsen Filtenborg, Ellebaek 8, Olsen 4, Andersen, Svarre, Friis 1, Sörensen, Berggren Larsen, Dahl 6, Lundgreen, Stougaard, Jensen, Milling.

Najboljši igralki tekme: Noemi Hafra (Madžarska) in Louise Hansegaard Ellebaek (Danska).

Rokometašice Danske, ki so v kadetski kategoriji osvojile naslov evropskih prvakinj in svetovnih podprvakinj, se iz prvenstva stare celine do 19 let vračajo z bronastim odličjem. Po polfinalnem porazu proti Rusiji so na zadnji tekmi ugnale Madžarke (28:26).

Zbrani gledalci so na tekmi za tretje mesto imeli kaj videti. Ekipi sta bili v prvem polčasu vseskozi tesno skupaj, po glavnem odmoru pa so Danke prevzele stvari v svoje roke. Na krilih več deset glasnih navijačev so sedem minut pred koncem povedle z 21:16 in obračun nato tudi mirno zaključile.

Bela Bartalos, trener vratark Madžarske:
"Že v polfinalu nismo igrali najbolje, tudi danes pa smo napravili kar nekaj napak. Po koncu evropskega prvenstva smo zelo utrujeni, saj smo praktično vse tekme odigrali z devetimi igralkami, medtem ko sta dve ostali v domovini. Upam, da nam bo na svetovnem prvenstvu uspelo napraviti boljši rezultat."

Heine Mongensen Eriksen, glavni trener Danske:
"Za nami je odlična tekma, odigrana na zelo visoki ravni. Obe ekipi sta si neizmerno želeli zmage in zato v obračun vložili ogromno energije. Po polfinalnem porazu je bilo zelo pomembno, da smo osvojili tretje mesto. Tega uspeha smo zelo veseli, primerno ga bomo proslavili."

TEKMA ZA 5. MESTO:

NEMČIJA : NIZOZEMSKA 27:26 (11:16)
Nemčija: Kalmbach 3, Berger, De Bellis 3, Fischer 2, Stuttfeld 1, Zschocke 5, Wachter, Bayerl, Soffel 1, Rühter, Dölle, Peter, Lott, Filter, Degenhardt 6, Maidhof 6.
Nizozemska: Van De Polder, Ten Holte 1, Oostveen, Nusser 3, Housheer 3, Nooitmeer, Van Wetering 7, Drent 1, Molenaar 3, Van Der Linden, Klomp, Beugels 1, Zeldenthuis, Hilbrands 2, Freriks 5, Peeters.

Najboljši igralki tekme: Sarah Wachter (Nemčija) in Marel Freriks (Nizozemska).

Nemke se veselijo petega mesta na letošnjem evropskem prvenstvu za dekleta do 19 let. Po razburljivem zaključku obračuna z Nizozemkami so slavile zmago s 27:26.

Slednje so v drugi polovici drugega polčasa vodile že za pet golov (8:13, 11:16), a to ni zadostovalo za uspeh. Nemčija je med 14. in 17. minuto napravila preobrat, se povzpela na +3 (23:20), nato pa vodstva več ni izpustila iz rok. Nizozemke so se v končnici sicer povsem približale, imele po nespretnosti nemške obrambe 15 sekund pred koncem na voljo neoviran strel za izenačenje, a je Sarah Wachter svojo mrežo ohranila nedotaknjeno.

Robert Nijdam, glavni trener Nizozemske:
“Prvi polčas smo odigrali dobro, tudi povedli za pet zadetkov. Skozi celotno srečanje smo naredili preveč individualnih napak, nismo zadeli, kar je Nemčija znala izkoristiti in slavila zmago.”

Marielle Bohm, glavna trenerka Nemčije:
“Zelo sem zadovoljna, da smo osvojili končno peto mesto. V prvem polčasu nismo igrali obrambe, kot smo si jo želeli, kar pa smo v drugem polčasu popravili. Z dobro obrambo smo nasprotniku povzročili kar nekaj težav. Na koncu srečanja je bilo potrebno se boriti za vsako žogo, kar moja ekipa zna in zmore.”

TEKMA ZA 7. MESTO:

NORVEŠKA : ČRNA GORA 28:23 (14:13)
Norveška: Gronlund, Olsen 3, Hovland 1, Bergum 3, Intelhus 3, Ellertsen 3 Alvern, Huse, Strengenes 1, Fagerheim, Lund 6, Hoel, Dahl 1, Reistadn 4, Gabrielsen 3, Lundemo 1.
Črna gora: Marinović, Konatar 5, Adžić 3, Djoković 1, Čarapić 1, Čorović 2, Nišavić 1, Saranović 2, Jovičević, Brnović 5, Terzić, Žečević, Tomić, Čogurić, Novaković 3, Čarapić.

Najboljši igralki tekme: Mari Finstad Bergum (Norveška) in Tea Marinović (Črna gora).

Rokometašice Norveške so zabeležile prvo zmago zadnjega dne evropskega prvenstva v Celju. Črnogorke, ki so že z napredovanjem med najboljših osem ekip dosegle izjemen uspeh, so ugnale z 28:23 in osvojile končno sedmo mesto.

Skandinavke so bolje začele tekmo, povedle že z 8:2, a so nato Črnogorke strnile vrste in na začetku 27. minute izid poravnale na 12:12. Norvežanke so nato na odmor odšle z golom naskoka (14:13), po vrnitvi na igrišče pa znova hitro prevzele pobudo. V 35. minuti je Mariann Gabrielsen zaključila niz 3:0 za vodstvo s 17:13. Črnogorska vrsta se je za tem uspela približati na 20:22, a ko je v 53. minuti zaostajala z 20:25 je njihovo upanje po preobratu dokončno usahnilo.

Tatjana Jeraminok, glavna trenerka Črne gore:
“Bila odlična tekma. Norveška je rokometna veselila, tako da bi čestitala svojim dekletom za borbo in da se niso ustrašile nasprotnic. Na prvenstvu smo dali vse od sebe, naredili smo več, kot smo pričakovali. Pomembno nam je bilo, da pridemo čez prvi del tekmovanja, nato pa je bila vsaka tekma pomembna izkušnja za dekleta.”

Kenneth Gabrielsen, pomočnica trenerja Norveške:
“Srečanje smo dobro začeli, vendar smo imeli ob koncu prvega polčasa nekaj črnih minut. V drugem polčasu smo ponovno zaigrali bolje, kljub nekaj zgrešenim odprtim strelom, naredili razliko in srečanje mirno pripeljali do konca. Kar se tiče končne uvrstitve, mislim, da bi lahko igrali tekmo za četrto mesto, a tako se je na koncu odvilo, da smo zdaj 7.”