Skupina M1 je zaključila z glavnim delom in dobili smo polfinaliste - Madžarska in Rusija. Madžarke se bodo v petek, ob 17.00, pomerile proti Francozinjam, Rusinje pa ob 19.00 proti Dankam.

SKUPINA M1

NORVEŠKA : MADŽARSKA 26:18 (8:15)

Norveška: Olsen 2, Hovland, Bergum 1, Intelhus 2, Ellertsen 3, Alvern, Huse 1, Strengenes, Fagerheim, Lund 1, Hoel 1, Dahl 2, Reistadn 5, Gabrielsen, Lundemo.
Madžarska: Bino, Szaboc 2, Fodor 2, Hafra 5, Roman 1, Martonm 1, Tovizi 1, Faluvegi, Klujber 5, Pasztor 1, Hlogyik, Hornyak 6, Kuti 1, Giricz 1, Suba, Hudak.

Najboljši igralki tekme: Ragnhild Valle Dahl (Norveška) in Sara Suba (Madžarska).

ZAPISNIK TEKME

Madžarska reprezentance je, po zmagi proti Rusiji v prvem kolu glavnega dela, veljala za favorita na srečanju proti Norveški v boju za uvrstitev v polfinale. Madžarke je med najboljše štiri ekipe na prvenstvu vodila že zmaga, za Norvežanke pa je bila poleg zmage pomembna tudi gol razlika. Kljub želji Norveške po zmagi pa so madžarske rokometašice prevzele pobudo na igrišču že v uvodnih minutah in se na koncu veselile zmage s 26:18.

Začetnih 2:0 za Madžarsko je nakazalo, da se bo morala Norveška močno potruditi, da premaga edino ekipo v skupini M1 s štirimi točkami. Po trinajstih minutah srečanja so Madžarke vodile že za 6 dolov (10:4), njihova prednost pa se je do konca 30. minute še povišala (15:8). V drugem polčasu se razmerje moči na igrišču ni nič spremenilo in Madžarke so se kot prvouvrščena ekipa skupine M1 uvrstile v polfinale, kjer jih čakajo Francozinje.

Finn Kenneth Gabrielsen, pomočnica trenerja Norveške:
“Po eni strani sem zelo nezadovoljna z našim napadom, saj smo imeli veliko priložnosti, ki jih nismo znali izkoristiti, a po drugi strani je Madžarska zelo močna ekipa. Zelo dobre so pri odločitvah, kako zaključiti napade. Mislim, da bo današnja tekma dobra šola za v prihodnje.”

Bela Bartalos, trener vratark Madžarske:
“Igrali smo zelo skoncentrirano. Pohvalil bi obrambo, ki je naredila pomembno delo, še posebej pa se je izkazala naša vratarka.”

RUSIJA : NIZOZEMSKA 25:20 (14:11)

Rusija: Davidenko 3, Alirzaeva, Zelenkova 2, Shaposhnikova 2, Tazhenova 2, Koroleva, Kremneva, Iureva, Izmailova 1, Mikhaylichenko, Duvakina, Tikhanova, Skorobogatchenko 6, Dudina 4, Illarionova 1, Sherbak 4.
Nizozemska: Van De Polder, Ten Holte, Oostveen, Nusser 4, Housheer 1, Nooitmeer 2, Van Wetering 2, Drent 5, Molenaar, Van Der Linden, Klomp, Beugels 1, Zeldenthuis, Hilbrands 1, Reriks 2, Peeters 1.

Najboljši igralki tekme:Olga Sherbak (Rusija) in Engelina Molenaar (Nizozemska).

Rusinje so, po treh zmagah v skupinskem delu in porazu na prvi tekmi glavnega dela, za uvrstitev v polfinale potrebovale zmago, ki so jo tudi dočakale, saj so bile brez večjih težav boljše s 25:20.

Nizozemske rokometašice so v prvem delu prvega polčasa držale stik z Rusinjami in jim ves čas dihale za ovratnik, a do izenačenja jim ni uspelo priti. Ob polčasu so Rusinje vodile 14:11. Na začetku drugega dela srečanja je Rusija pritisnila na plin in še povišala prednost iz prvega dela (17:11) in priigrano prednost uspela zadržati do konca 60. minute.

Olga Sherbak, igralka Rusije:
“Ni bila lahka tekma, vendar igrale smo po navodilih naših trenerjev. Zmage in uvrstitve v polfinale smo zelo vesele. Proti Danski se bomo borile za zmago.”

Robert Nijdam, glavni trener Nizozemske:
“Vedeli smo, da bo tekma proti Rusiji zelo težka, saj gre za evropske prvakinje izpred dveh let. Na svoje rokometašice sem zelo ponosen, saj so se borile in dala vse od sebe. Pred nami je prost dan, tako da se moramo pripraviti na nadaljnji dve tekmi, saj si želimo osvojiti končno 5. mesto.”

SKUPINA I1

MAKEDONIJA : ROMUNIJA

Makedonija: Mitevska, Guguljanova, Nikolovska, Vladeva 1, Gligorjadis, Velkova, Kiceska 3, Kamcheska, Kolarovska, Bozinovska 4, Gramatova 4, Gajikj 2, Gichevska 6, Ivanova 1, Milevska.
Romunija: Nagy, Verde 1, Severin, Badea 2, Lacatus 2, Tirca 9, Popescu 1, Vacariu 1, Petrus 1, Bucur 3, Banciu 3, Kelemen 1, Leustean 2, Hosu, Tecar 3.

Zadnje srečanje drugega dela tekmovanja za reprezentanci Makedonije in Romunije, na katerem so Romunke lovile svojo šesto točko, Makedonke pa svoji prvi dve, se je končalo po željah Romunije. Makedoniji je, po dobrem začetku, v drugem polčasu padel nivo igre in Romunija je zmagala z 29:21.

Makedonke so srečanje začele odločno, z dobro igro tako v napadu kot tudi obrambi so uspele držati stik z Romunkami, ki so si v 12. minuti srečanja prvič priigrale 2 gola prednosti (7:5). Gol razliko so do polčasa še povišale in na odmor odšle s 7 goli prednosti (17:10). Makedonske rokometašice so v uvodnih minutah drugega dela po odličnih obrambah Slobodanke Kiceske in dobri realizaciji napada približale na vsega 2 gola (15:17), a za kaj več jim je zmanjkalo moči.

Najboljši igralki tekme: Pena Gramatova (Makedonija) in Sorina Maria Tirca (Romunija).

Borce Markovski, glavni trener Makedonije:
“Danes sem lahko zadovoljen s pristopom svojih rokometašic, saj so borbeno odigrale v obrambi in napadu ter dale vse od sebe. Dekleta so verjela vase, da lahko dobro odigrajo. Končna razlika je bila 8 golov, kar je realno stanje. Pred nami sta še dve odločilni srečanji, na katerih si želimo zmage.”

Ion Craciun, glavni trener Romunije:
“Današnje srečanje je bilo nekoliko lažje, vendar pa sem od deklet vseeno zahteval, da spoštujejo svojega nasprotnika in moja navodila. Dali smo priložnost vsem igralkam, saj je bil naš namen, da spočijemo nekatere nosilke igre, ki so do zdaj več igrale. Kljub vsemu smo si želeli zmage, saj je bila naša želja, da gremo v nadaljnje tekmovanje z najboljše možne pozicije. Zavedamo se, da nas v prihodnjih dneh čakata dve težki srečanji, na katerih bomo dali vse od sebe.”

HRVAŠKA : ŠVEDSKA

Hrvaška: Besen, Japundža 5, Karlovčan 1, Kaselj, Žderić, Mrazović 1, Mikolić 2, Kalčić 3, Lukić 1, Mrden 3, Ećimović, Kapetanović 4, Jurlin, Dobrić 2, Pavlović, Adamić.
Švedska: Schjött, Larsson 4, Lundström 1, Stankiewicz, Rosell, Matthijs-Holmberg, Flygelholm, Winberg, Olsson 2, Lerby 1, Nilsson, Scheuer Larsson 9, Löfqvist 3, Thorleifsdottir 3, Lindfeldt, Forsberg.

Najboljši igralki tekme: Leonarda Kapetanovič (Hrvaška), Hannah Scheuer Larsson (Švedska).

Zadnje srečanje skupine I2, ki je odločalo o drugem in tretjem mestu na lestvici so, po zadeti sedemmetrovki Olivie Löfqvist v zadnjih sekundah srečanja, dobile Švedinje (23:22). Švedinje zdaj čaka prvouvrščena ekipa skupine I2 in boj za končno 9. mesto.

Švedske rokometašice so srečanje začele bolje in si že v uvodnih minutah priigrale tri gole prednosti (4:1), vendar pa so hrvaške reprezentantke v 15. minuti srečanja po golu Tene Japundže rezultat izenačile (7:7). Druga polovica prvega polčasa je pripadala Hrvaticam, ki so si do polčasa priigrale prednost s 4 zadetki (14:10). Švedske rokometašice so prednost Hrvaške v drugem delu hitro izničile in sledilo je izenačeno nadaljevanje. Še v zadnji minuti srečanja je kazalo, da bomo videli podaljške, vendar pa je bila sprva Victoria Larsson uspešna iz sedmih metrov (23:22) nato pa je svoje delo opravila še švedska vratarka, ki je obranila strel Hrvaticam.

Ivan Jerković, glavni trener Hrvaške:
“Bila je trda tekma, na kateri smo težko prihajali do strelov. V napadu smo naredili preveč napak in nasprotniku poklonili preveč žog, ki jih je znal izkoristiti. Zadovoljen sem z obrambo na tekmi, z napadom pa imamo težave že celotno prvenstvo.”