Frankova (znova) francoska junakinja dneva

Francozinje so na evropskem prvenstvu v Celju dosegle drugo zmago. Nemke so imele sedem sekund pred koncem na voljo strel za izenačenje, a je svojo ekipo znova rešila vratarka Roxanne Frank (24:23). Prvo zmago so si priborile gostiteljice Slovenke, veselile so se še Španke in Danke.

EVROPSKO PRVENSTVO V ROKOMETU ZA DEKLETA DO 19 LET

Dvorana Golovec, skupinski del, 2. dan, petek, 28. julija 2017:

SKUPINA C

SRBIJA : ŠPANIJA 18:34 (11:15)
Srbija:
 Cvijić 5, Bojčić 1, Kuzet 1, Milanović, Mazić 2, Radović 3, Bakša 1, Kaitović 1, Bjelak, Kosanović, Knežević 1, Lazić 2, Pavlović 1, Peić, Radojčić, Stamenić.
Španija:
 Casareo Romero 1, Mbengue Rodriguez 4, Fernandez-Augusti Martinez 2, Prelchi Gallego 1, Zarco Ubeda 2, Berasategui Eizaguire 5, Erauskin Martinez 1, Gonzales Sanchez 8, Polonio Rincon 1, Sanz Ledo, Cuadrado Sanchez 1, Manrique Garin, Morales Claure, Rojas Asenio 1, Saez Gonzalez 1, Vegue Pena 6.

Najboljši igralki tekme: Aleksandra Bakša (Srbija) in Seynabou Mbengue Roriguez (Španija).

ZAPISNIK TEKME

Rokometašice Španije so na drugi tekmi evropskega prvenstva za dekleta do 19 let v Celju zabeležile prvi točki. Z izjemnim drugim polčasom (19:7), so bile na koncu s 34:18 boljše od reprezentance Srbije, kateri se je videlo, da ji je četrtkova tekma proti Franciji, na kateri je bila v igri za ugoden razplet vse do zadnjih štirih minut, pobrala veliko moči.

Po izenačenem začetku so španska dekleta v 16. minuti prvič uspela tekmicam uiti na dva zadetka razlike (8:6). Za tem se je v srbskem golu s tremi zaporednimi obrambami – dve iz sedmih metrov – izkazala Katarina Kosanović, a na drugi strani njene soigralke tega niso znale nadgraditi. Vmes so se sicer približale na gol zaostanka (7:8), a nato je v ospredje znova stopila ekipa iz Iberskega polotoka. Z nizom 3:0 je ušla na +4 (11:7) ter s takšno prednostjo tudi zaključila prvi polčas (15:11). Začeto v prvem delu je v nadaljevanju, po zaslugi izvrstne igre v brambi, hitro nadgradila. V 44. minuti so Španke ušle že na 10 golov naskoka (25: 15) in tekma je bila dokončno odločena.

Dušan Savić, glavni trener Srbije:
"Potem ko smo se proti Franciji nadejali presenečenja in bili tudi rezultatsko zelo blizu, je bila tekma s Španijo za nas izredno težka. Petkove tekmice imajo za seboj že dve evropski prvenstvi, kar je, kot sem že dejal, ena izmed glavnih težav naše manj izkušene ekipe. Še naprej se bomo trudili, da skozi prvenstvo dvignemo raven naše igre in razumevanja le-te na višjo raven, podobno tisti pri ostalih reprezentancah tu v Celju. Upam, da bo to tej ekipi pomagalo na naslednjih tekmovanjih. Zasluženo se bomo v drugem delu evropskega prvenstva borili za razvrstitev od 9. do 16. mesta. Čestitke španski vrsti za igro in taktiko, ki so jo pripravili proti našim utrujenim dekletom, ki v mislih še vedno igra tekmo s Francozinjami."

Jorge Duenas de Galarza, glavni trener Španije:
"Rad bi čestital moji ekipi za odlično odigrano tekmo. Po bolečem porazu proti Nemkam je prikazala veliko več osredotočenosti, ob tem pa nas je do zmage vodila tudi odlična igra v obrambi."

NEMČIJA : FRANCIJA 23:24 (10:14)

Nemčija: Kalmbach 1, Lott 3, Peter 2, Stuttfeld 2, Berger 1, Bayerl 0, De Bellis 0, Fischer 1, Zschocke 3, Degenhardt 3, Dölle 1, Filter, Maidhof 4, Rühter, Soffel 2, Wachter.
Francija:
 Mauny 5, Ekoh 5, Blonbou 6, Sagna 2, Fofana 1, Lassource 1, Nocandy 4, Bruni, Deba, Depuiset, Dos Reis, Fall, Frank, Kieffer, Plotton, Vautier.

Najboljši igralki tekme: Mia Zschocke (Nemčija) in Karichma Ekoh (Francija).

Po izjemni tekmi Francija ostaja neporažena na evropskem prvenstvu za dekleta do 19 let v Celju. Junakinja dneva je postala Roxanne Frank, ki je sedem sekund pred koncem ubranila neoviran strel Julie Maidhof in tako svoji ekipi prinesla zmago s 24:23.

Francozinje so sicer vodile večji del tekme. Prvo večjo prednost so si priigrale v 21. minuti, ko so povedle z 12:7. Nemke se niso predale in vztrajno tlakovale svoj povratek v igro za zmago. Na začetku 42. minute so se prvič po dolgem času spustile pod mejo treh zadetkov zaostanka (14:16), na klopi pa je znova završalo sedem minut za tem, ko so povedle z 19:18. Pred zadnjimi 90 sekundami je bil izid poravnan, a Francozinje niso izkoristile svojega napada, 18 sekund pred koncem pa je nemška trenerka Marielle Bohm segla po minuti odmora. Njene izbranke so imele na voljo strel za zmago, a se je izkazala francoska enica, ki je svojo reprezentanco nad gladino obdržala že v končnici prvega kola proti Srbkinjam (26:21).

Marielle Bohm, glavna trenerka Nemčije:
"Moje razočaranje ni preveliko, saj smo, predvsem v drugem polčasu, stopali po pravi poti. Zavedali smo se, da bo tekma zahtevna. Povsem na koncu tekme smo imeli majhno priložnost, da bi izvlekli točko, a se ni izšlo. Proti Španiji smo zmagali z golom razlike, tokrat izgubili z ravno tolikšno razliko, zato, kot sem že dejala, nisem preveč razočarana. Upam, da se nedeljska tekma za nas konča bolj ugodno ter da si bomo uspeli priigrati napredovanje, ki je bilo tudi naš cilj pred prihodom na tekmovanje."

Eric Baradat, glavni trener Francije:
"Super je začeti tekmovanje z dvema zmagama, a na tekmah ne igramo dobro. Upam, da bomo do naslednjih tekem popravili igro tako v obrambi kot tudi v napadu. Naša dekleta imajo znanje, a ga na tekmah ne pokažejo. Če želimo osvojiti eno izmed medalj, bo potrebno stvari iz glave prenesti tudi na igrišče."

SKUPINA D

ČRNA GORA : DANSKA 18:26 (10:14)
Črna gora: Marinović, Konatar, Adžić 5, Djoković 1, Čarapić 1, Čorović 1, Nišavić 1, Saranović, Jovičević 6, Brnović 2, Terzić, Žečević, Ščepanović, Tomić, Čogurić, Novaković 1.
Danska: Bendtsen 1, Hougaard 1, Joergensen 7, Nielsen Filtenborg 1, Ellebaek, Olsen 1, Andersen, Svarre 1, Friis 5, Sörensen, Berggren Larsen, Dahl 2, Lundgreen 2, Stougaard 2, Jensen 3, Milling.

Najboljši igralki tekme: Aneta Adžić (Črna Gora) in Kristina Joergensen (Danska)

Danke še naprej meljejo pred seboj. Tudi na drugem preizkusu tekmovanja tekmicam niso dale niti najmanjših možnosti za presenečenje. Visoki zmagi nad Portugalsko so na svoj seznam dodale še uspeh proti Črnogorkam (26:18).

Rokometašice s severa Evrope so dokončno stopile v ospredje v drugi polovici prvega polčasa. V zadnjo minuto slednjega so se podale že s petimi goli naskoka (9:14). Odločilna koraka do novega uspeha sta sledila zgoraj v prvem polčasu. Po uspešnih protinapadih Emme Cecilie Friis Uhrskov in Kristine Joergensen v 38. oziroma 39. minuti je razlika poskočila na +8 (19:11), kar je njuni ekipi omogočilo miren zaključek tekme.

Tatjana Jeraminok, glavna trenerka Črne gore:
"Čestitke našim dekletom za izredno borbenost proti evropskim in svetovnim prvakinjam s to generacijo. V prvem polčasu smo bili dokaj enakovredni, zadovoljna sem s prikazanim. Lahko bi sicer dosegli kak gol več, a zadovoljni smo, da smo uspeli nuditi takšen odpor tako odličnim tekmicam. Čestitke Dankam za zmago, mi pa bomo v nadaljevanju iskali poti do novih uspehov."

Heine Mogensen Eriksen, glavni trener Danske:
"Tekmo smo zelo dobro odigrali v obrambi, svoje je dodala tudi naša vratarka Laerke Sörensen. Menim, da je bila igra proti Črnogorkam še boljša od tiste proti Portugalkam. Smo na pravi poti!"

PORTUGALSKA : SLOVENIJA 18:28 (10:15)
Portugalska: Moreno 2, Azevedo, Barbosa, Minciuna 7, Freitas, Morais, Ruela, Almeida 1, Araujo 1, Cordoso, Loureiro, Mingaleeva, Monteiro, Oliveira, Periquito, Ursu.
Slovenija: Arhanič, Berzelak 1, Baruca, Helbel, Abina 1, Čopi 4, Kodele, Strnad 6, Akalovič 6, Fister, Vojnovič, Vončina 2, Udovič, Skrinjar 1, Lovšin 2, Vučko 5.

Najboljši igralki tekme: Mihaela Minciuna (Portugalska) in Hana Vučko (Slovenija)

Slovenska reprezentanca se je v dvorani Golovec predstavila odlično in je bila od Portugalk boljša v vseh pogledih igre. Izenačenih je bilo le prvih 10 minut, nato pa so izbranke Bojana Voglarja pokazale vso svoje znanje in minuto za minuto višale prednost. Prvič so resneje povedle v 23. minuti po uspešno izvedeni sedemetrovki Anike Strnad (10:6), sicer tudi najboljše domače igralke tekme, že pet minut kasneje pa je na semaforju pisalo 14:8. Z golom v zadnji sekundi polčasa so gostje razliko zmanjšale na 10:15.

V drugem delu igre smo gledali popolno slovensko premoč, ki ji je botrovala tudi odlična obramba, zaradi katere so Portugalke v prvih 17 minutah dosegle le dva zadetka. V tem času so zeleno-bele dosegale gol za gol, v 39. minuti po golu Hane Vučko tako vodile že za devet (20:11), štiri minute kasneje po obrambi Tjaše Arhanič, ki je branila večji del tekme, pa že za dvanajst (23:11). Najvišjo razliko na tekmo je v 47. minuti postavila Strnadova, po golu katere je na semaforju pisalo 25:12 in tekma je bila odločena.

Končnih 28:18 je pomenilo, da se Slovenija veseli prve zmage na tem prvenstvu in ohranja monžnosti za preboj med osem najboljših reprezentanc Evrope. Za to bo potrebno v nedeljo ob 19.00 v dvorani Golovec premagati evropsko prvakinjo izpred dveh let Dansko z vsaj šestimi goli razlike.

Ana Seabra, glavna trenerka Portugalske:
"Tekma je bila za nas zelo težka, saj naša igra v obrambi ni bila na ravni, na kateri je običajno. Tudi v napadu smo imeli kar nekaj težav. Slovenija je to izkoristila in bila nasploh boljša."

Bojan Voglar, glavni trener Slovenije:
"Po četrtkovem porazu smo te zmage veseli. Zagotovo smo od prve tekme pričakovali več, zato čestitke dekletom, da so se pobrala, saj so bile izredno razočarana. Proti Portugalski so odigrala dobro tekmo. Od prve minute so nadzorovale potek igre in tudi stopnjevale njen ritem."