Španski superfiniš premalo za prvo zmago

Prvi dan evropskega prvenstva v Celju je skupina C ponudila dva izjemno napeta obračuna. Španija se je po zaostanku sedmih golov v končnici izredno približala Nemkam, a klonila z 20:21. Odlično se je na svojem debiju na velikem tekmovanju borila tudi Srbija, ki je morala priznati premoč Franciji (21:25). V skupini D sta si veliko bolj prepričljivo prvi zmagi zagotovili reprezentanci Danske in Črne gore.

EVROPSKO PRVENSTVO V ROKOMETU ZA DEKLETA DO 19 LET

Dvorana Golovec, skupinski del, 1. kolo, četrtek, 27. julija 2017:

SKUPINA C

ŠPANIJA : NEMČIJA 20:21 (9:11)
Španija: Casareo Romero 5, Mbengue Rodriguez 4, Fernandez-Augusti Martinez 3, Prelchi Gallego 2, Zarco Ubeda 2, Berasategui Eizaguire 1, Erauskin Martinez 1, Gonzales Sanchez 1, Polonio Rincon 1, Sanz Ledo, Cuadrado Sanchez, Manrique Garin, Morales Claure, Rojas Asenio, Saez Gonzalez, Vegue Pena.
Nemčija: Kalmbach 4, Lott 4, Peter 4, Stuttfeld 3, Berger 2, Bayerl 1, De Bellis 1, Fischer 1, Zschocke 1, Degenhardt, Dölle, Filter, Maidhof, Rühter, Soffel, Wachter.

Najboljši igralki tekme: Elisabeth Cesareo Romero (Španija) in Franziska Peter (Nemčija).

ZAPISNIK TEKME

Nemke je v večjem delu prvega polčasa v igri držala izvrstno razpoložena vratarka Sarah Wachter, ki je tekmicam sredi 20. minute ubranila že tretji strel s sedmih metrov. Pobudo so prevzele sredi prvega polčasa, ko so povedle s 5:4, prvih 30 minut pa zaključile izredno natančno. Deset sekund pred koncem je imela Španija po minuti odmora na voljo zadnji napad, a je Mia Zschocke prestregla žogo, iz nasprotnega napada pa je tik pred sireno za +2 zadela Selina Kalbach.

Odličnemu zaključku je sledilo tudi odlično nadaljevanje. Nemška vrsta je najprej ušla na 14:9, v drugi polovici drugega polčasa prenost povišala že na +7 (20:13), a za tem ostala brez pravih idej v napadu. Španija je stopila na plin, se začela bližati, a ji je za veliki preobrat zmanjkalo časa, saj je Seynabou Mbengue Rodriguez drugi zaporedni zadetek dosegla dve sekundi pred koncem (20:21).

Jorge Duenas de Galarza, glavni trener Španije:
"Pred tekmo so bila naša dekleta zelo nervozna. V obrambi smo se s tekmicami dobro kosali, težave pa smo imeli v napadu, kjer smo zgrešili strele s sedmih metrov ter kar nekaj neoviranih strelov iz igre. Nemke so to znale izkoristiti. Mi smo se v zadnjih minutah približali, a nam je zmanjkalo časa. Mislim, da je ekipa v zaključku pokazala veliko truda."

Marielle Bohm, glavna trenerka Nemčije:
"Za našo ekipo je bila to prva tekma na evropskem prvenstvu, zato nismo natančno vedeli, kako uspešni bomo. Ni nam bilo lahko. V ekipi je bilo prisotne kar nekaj nervoze, a na koncu sem presrečna za to zmago."

FRANCIJA : SRBIJA 26:21 (10:12)
Francija: Mauny 7, Ekoh 6, Blonbou 4, Sagna 4, Fofana 3, Lassource 1, Nocandy 1, Bruni, Deba, Depuiset, Dos Reis, Fall, Frank, Kieffer, Plotton, Vautier.
Srbija: Cvijić 6, Bojčić 3, Kuzet 3, Milanović 3, Mazić 2, Radović 2, Bakša 1, Kaitović 1, Bjelak, Kosanović, Knežević, Lazić, Pavlović, Peić. Radojčić, Stamenić.

Najboljši igralki tekme: Karichma Ekoh (Francija) in Katarina Kosanović (Srbija).

Reprezentanca Srbije svoje prvo veliko tekmovanje s to generacijo deklet začela s porazom, a s prikazanim nikakor ni razočarala, saj se je izredno enakovredno kosala s precej izkušenejšimi Francozinjami. Vse do končnice ekipi nikoli ni ločila razlika, višja od dveh golov. Ravno s tolikšno prednostjo so Srbkinje odšle na odmor med polčasoma (12:10), a so jih v nadaljevanju tekmice hitro ujele.

Igra gola za gol je potekala do treh minut in pol pred koncem, ko so Francozinje povedle s 23:21. Za tem je svoja vrata zaprla vratarka Roxanne Frank, ki je nanizala tri zaporedne obrambe. Enega izmed odbitkov je Karichma Ekoh, ki je bila na koncu izbrana za najboljšo posameznico svoje ekipe, podala v nasprotni napad do Jannele Blonbou, ki je tako 55 sekund pred koncem povišala na 24:21 in dokončno razplinila dilemo o zmagovalkah.

Eric Baradat, glavni trener Francije:
"Za nami je zahtevna tekma. Vedeli smo, da je za tekmice to prvo evropsko prvenstvo, medtem ko smo mi na njih že nastopali. Tekma je bila izjemno dinamična, mislim pa, da je na koncu zmagala realno boljša ekipa. S hitro igro smo si priborili prvi uspeh."

Dušan Savić, glavni trener Srbije:
"Čestitke Francozinjam za odlično odigrano tekmo in prikazano v drugem polčasu. Mi smo se v prvem delu precej iztrošili, na koncu pa so obračun odločile izkušnje tekmic, ki imajo za seboj že dve evropski prvenstvi, medtem ko je za nas to prvo veliko tekmovanje. Smo v položaju, ko se učimo in privajamo na takšno raven igre in sodniškega kriterija. S premiernim nastopom tu v Celju smo lahko zadovoljni. Na preostalih tekmah pričakujem, da bomo prikazali še več in iztržili boljše rezultate."

SKUPINA D

DANSKA : PORTUGALSKA 32:16 (16:8)
Danska: Dahl 5, Friis 5, Hougaard 5, Larsen 4, Stougaard 4, Bendtsen 2, Joergensen 2, Andersen 1, Jensen 1, Lundgreen 1, Nielsen Filtenborg 1, Olsen 1, Ellebaek, Milling, Sörensen, Svarre.
Portugalska: Moreno 6, Azevedo 3, Barbosa 2, Minciuna 2, Freitas 1, Morais 1, Ruela 1, Almeida, Araujo, Cordoso, Loureiro, Mingaleeva, Monteiro, Oliveira, Periquito, Ursu.

Najboljši igralki tekme: Amalie Milling (Danska) in Debora Moreno (Portugalska).

Rokometašice Danske na svojem uvodnem preizkusu na evropskem prvenstvu v Celju povsem nadigrale tekmice iz Portugalske. Izbranke Heinea Mogensena Eriksena so nadzorovale potek tekme od prve minute naprej. Že v prvem polčasu so si priigrale osem golov naskoka (16:8), v nadaljevanju pa le še zaključile začeto.

Heine Mogensen Eriksen, glavni trener Danske:
"Bilo je težje kot je bilo videti. Pred prvo tekmo na evropskem prvenstvu v Celju smo bili nervozni. Pomembno je, da smo tekmovanje začeli z zmago."

Ana Seabra, glavna trenerka Portugalske:
"Glede na dejstvo, da nas mučijo težave s poškodbami, smo odigrali dobro tekmo. Toda nasproti so nam stale evropske prvakinje izpred dveh let. Dekleta so se trudila po svojih najboljših močeh, a to ni bilo dovolj za kaj več."

SLOVENIJA : ČRNA GORA 17:24 (8:9)
Slovenija: Arhanič, Berzelak, Baruca 4, Helbel 2, Abina, Čopi 2, Kodele 1, Strnad, Akalovič 2, Fister, Vojnović, Vončina 2, Udovič, Škrinjar, Lovšin 1, Vučko 3.
Črna gora: Marinović, Konatar 3, Adžić 1, Djoković 5, Čarapić 2, Čorović, Nišavić 1, Saranović, Jovičević 4, Brnović 6, Terzić, Žečević, Ščepanović, Tomić, Čogurić, Novaković 2.

Najboljši igralki tekme: Maja Vojnovič (Slovenija) in Tatjana Brnović (Črna gora).

Izbranke Bojana Voglarja so tekmo začele dobro in se Črni gori upirale ves prvi polčas, ki je bil zelo izenačen z manjšim številom golov. Slovenke so po njem v skkoraj polni dvorani Golovec, v kateri je bilo vzdušje ves čas izjemno, zaostajale z 8:9.

Drugi del igre se ni začel po slovenskih željah in kljub nekaj odličnim obrambam Maje Vojnovič, sicer najboljše igralke domače izbrane vrste, je bil rezultat v 41. minuti 13:10 za gostje, že dve minuti kasneje pa 15:10. Črnogorke so se predstavile z granitno obrambo, ki Slovenkam ni dopuščala veliko možnosti in prednost je le rasla in v 54. minuti znašala že sedem zadetkov (19:12), kakršna je bila tudi končna razlika (24:17).

Bojan Voglar, glavni trener Slovenije:
"Dekleta so se želela dokazati, a žal ne premoremo dovolj telesne moči in višine. S Črnogorkami smo izgubljali dvoboje, pojavila se je utrujenost, ob tem pa se je zagotovo zatresla tudi kakšna roka zaradi nastopa pred domačimi navijači."

Tatjana Jeraminok, glavna trenerka Črne gore:
"Za nami je neverjetno težka tekma, tako za igralke kot tudi trenerje. Za obe reprezentanci je bila ta tekma kot finale, saj se oboji borimo za napredovanje iz skupine. V prvem polčasu se je videlo, da je na mladih dekletih ogromno pritiska, saj so v napadu ene in druge igrale izjemno slabo. Presrečna sem, da je naša ekipa uspešno prestala ta naporen preizkus. Kljub slabemu napadu smo z dobro obrambo in nekaj hitrimi nasprotnimi napadi uspeli streti odpor izredno borbenih Slovenk. Končna razlika ne pove ni realne slike dogajanja na igrišču. Čestitke dekletom za zmago, četudi ta še ničesar ne prinaša. Vse je še mogoče, zato je ta obračun že preteklost, oziroma se k novim tekmicam."