Osmerica ekip zaključila z evropskim prvenstvom

V dvorani Zlatorog se je za osmerico ekip v soboto zaključilo evropsko prvenstvo za dekleta do 19 let. Ekipe so se borile za razvrstitev od 9. mesta dalje.

EVROPSKO PRVENSTVO V ROKOMETU ZA DEKLETA DO 19 LET

Dvorana Zlatorog, sobota, 5. avgusta 2017:

TEKMA ZA 9. MESTO:

ROMUNIJA : ŠVEDSKA
Romunija: Nagy, Verde 2, Severin, Badea 7, Lacatus, Tirca 12, Popescu 1, Vacariu, Petrus 1, Bucur 6, Banciu, Gijulete, Kelemen, Leustean, Hosu, Tecar 3.
Švedska: Schjött, Larsson 3, Lundström 3, Stankiewicz 3, Rosell, Matthijs-Holmberg 1, Flygelholm 2, Winberg, Olsson 2, Lerby 5, Nilsson, Scheuer Larsson 4, Löfqvist 4, Thorleifsdottir 3, Lindfeldt, Forsberg.

Najboljši igralki tekme: Sorina Maria Tirca (Romunija) in Clara Lerby (Švedska).

ZAPISNIK TEKME

Deveto mesto na letošnjem evropskem prvenstvu za mladinke je pripadlo Romunkam, ki so zanesljivo, četudi končni rezultat to morda ne kaže, ugnale Švedinje. Boljše so bile z 32:30.

Romunija je bila vseskozi nekaj korakov pred skandinavskimi tekmicami. Tik pred polčasom je Sorina Maria Tirca zadela za 19:12, po prihodu z glavnega odmora pa je prednost znašala še gol več (20:12). Ne glede na razmeroma visok zaostanek se Švedinje niso predale. Dvajset sekund pred koncem je namreč Hannah Scheuer Larsson znižala na 30:31, za kaj več pa je zmanjkalo časa.

Ola Larholm, pomočnik trenerja Švedske:
“V prvem polčasu smo igrali prešibko, dekleta niso prikazala dovolj zavzetosti. V nadaljevanju smo prikazali boljšo igro, si ustvarili veliko priložnosti za izenačenje, vendar pa smo zgrešili številne odprte strele. Čestitamo lahko nasprotniku, ki je bil danes boljši.”

Ion Craciun, glavni trener Romunije:
“Deveto mesto je vse kar smo lahko dosegli po porazu proti Norveški, zato bi rad čestital svojim rokometašicam, saj so borile do konca. Naša želja je, da se uvrstimo na naslednje tekmovanje s to ekipo. Za konec bi rad čestital vsem sodelujočim ekipam na prvenstvu.”

TEKMA ZA 11. MESTO:

SLOVENIJA : ŠPANIJA 28:29 (15:18)
Slovenija: Arhanič, Berzelak, Helbel 5, Abina, Čopi 3, Kodele, Strnad 4, Akalovič 3, Fister 4, Vojnovič, Vončina 2, Udovič, Skrinjar, Vučko 7.
Španija: Sanz Ledo, Mbengue Rodriguez 5, Fernandez-Augusti Martinez 2, Casareo Romero 4, Berasategui Eizaguire 2, Rojas Asenio 2, Cuadrado Sanchez 3, Gonzales Sanchez 4, Prelchi Gallego 4, Zarco Ubeda, Saez Gonzalez, Vegue Pena 2, Erauskin Martinez 1, Polonio Rincon, Manrique Garin, Morales Claure.

Najboljši igralki tekme:  Hana Vučko (Slovenija) in Seynabou Mbengue Rodriguez (Španija).

Španske rokometašice so za zaključek nastopov na evropskem prvenstvu še drugič ugnale Slovenijo in osvojile 11. mesto. Z uspešno izvedeno sedemmetrovki Ane Gonzalez Sanchez po koncu igralnega časa so slavile zmago z 29:28.

Gostiteljice tekmovanja so zaostajale večji del tekme, vmes tudi že za štiri gole (12:16 v 26. minuti). Kljub temu se niso predale in z golom Hane Vučko pred zadnjo minuto izid poravnale na 28:28. Tik pred koncem so si Španke nato priborile že omenjeni kazenski strel in ga uspešno izkoristile.

Bojan Voglar, glavni trener Slovenije:
“Prikazane predstave na prvenstvu so naša realnost. Mogoče, da če bi imeli zdravo Nino Žabjek, ali pa če bi imeli drugačen žreb, da bi s Črno goro igrali na drugi ali tretji tekmi, bi se lahko uvrstili med najboljših osem ekip. Vendar pa so ekipe, ki so uvrščene v zgornji del lestvice, premočne za nas, saj nismo navajeni tempa, ki ga narekujejo prvenstva. Gre namreč za generacijo, ki je že blizu članski, in v veliki večini reprezentanc igrajo dekleta, ki so že del članskih ekip v svojih državah. V vsaki generaciji se pojavlja od dve do štiri igralke, ki bi lahko bile tudi igralke za članske ekipe in igrale v Evropi, vendar pa se morajo dekleta sama odločiti ali bodo postavile na prvo mesto rokomet ali študij. Radi bi se zahvalili rokometni zvezi, ki nam je omogočila dobre pogoje za delo pred začetkom prvenstva. Na prvenstvu pa nismo pričakovali, da bi nam kdo karkoli podaril, ampak da nas imajo za enakovrednega tekmeca in nam ne vzamejo odločilnih žog. S končno uvrstitvijo smo razočarani, a takšna je realnost.”

Jorge Duenas de Galarza, glavni trener Španije:
“Na današnji tekmi smo dobro igrali v napadu, še posebej v prvem polčasu smo izkoristili ponujene protinapade. Ob koncu srečanja smo dovolili Sloveniji, da se nam je približava, vendar v zadnjih sekundah smo ostali mirni in slavili zmago. Težko je, ko na enem prvenstvu igraš dve tekmi proti isti ekipi, in da dvakrat zmagaš. V skupinskem delu smo preveč izgubili proti Nemčiji, zaradi česar smo bili zelo razočarani. Nadaljevali smo dobro. Na tekmi proti Švedski smo sicer izgubili, vendar gre za boljšo reprezentanco. Z borbenostjo svojih igralk na prvenstvu sem zadovoljen, ampak imamo še veliko prostora za izboljšave.”

TEKMA ZA 13. MESTO:

HRVAŠKA : PORTUGALSKA 32:22 (17:9)
Hrvaška: Besen, Japundža 8, Karlovčan, Kaselj, Žderić, Mrazović 9, Mikolić 5, Kalčić 3, Lukić 4, Mrden, Ećimović, Kapetanović, Jurlin, Dobrić, Pavlović 3, Adamić.
Portugalska: Ursu, Araujo 2, Periquito, Loureiro 2, Barbosa, Monteiro 5, Minciuna 3, Azevedo 1, Ruela, Oliveira 3, Freitas, Mingaleeva, Almeida, Morais, Cordoso, Moreno 6.

Najboljši igralki tekme:  Katarina Mrazović (Hrvaška) in Debora Moreno (Portugalska).

Hrvaška se od evropskega prvenstva v Celju poslavlja z zmago in končnim 13. mestom. Na svoji zadnji tekmi je ugnala Portugalsko z 32:22.

Hrvatice so vse dvome o končnih zmagovalkah rešile že v prvem polčasu. Tekmo so začele odločno in po uspešnem nasprotnem napadu Katje Mikolić ob koncu 15. minute povedle z 9:2. Do odmora so svojo prednost še povišale (17:9) v drugih 30 minutah pa prednost zanesljivo zadržale.

Ivan Jerković, glavni trener Hrvaške:
“Srečanje smo začeli dobro, imeli dobro realizacijo napadov in si priigrali prednost. V drugem delu smo nekoliko popustili, a vseeno je bilo dovolj za zmago. Čestital bi dekletom za njihove predstave na prvenstvu. Še vedno pa ostala grenak priokus zaradi srečanja proti Švedski in Norveški. Dobro je prvenstvo zaključiti z zmago.”

Ana Seabra, glavna trenerka Portugalske:
“Prve tekme na prvenstvu smo začeli slabo, s porazi, tako da so dekleta izgubila samozavest. Po zmagi nad Srbijo, so se moje rokometašice nekoliko pobrale in začela igrati bolje. Zadnje srečanje smo odigrali slabo in končali na končnem 14. mestu.”

TEKMA ZA 15. MESTO:

SRBIJA : MAKEDONIJA 24:21 (12:10)
Srbija: Bakša 4, Cvijić 4, Kaitović 1, Milanović, Bjelak, Mazić 2, Radović 5, Knežević 2, Radojčić, Bojčić, Lazić 1, Pavlović 1, Kosanović, Stamenić 4, Kuzet, Peić.
Makedonija: Mitevska, Guguljanova 4, Nikolovska, Vladeva, Gligorjadis 2, Filiposka, Kičeska, Velkova 1, Kamcheska, Kolarovska, Bozinovska 7, Gramatova 5, Gajikj 2, Gichevska, Ivanova, Milevska.

Najboljši igralki tekme: Ktarina Kosanović (Srbija) in Slobodanka Kičeska (Makedonija).

Na svoji zadnji tekmi na evropskem prvenstvu v Celju je reprezentanca Srbije dosegla prvo zmago. S 24:21 je po preobratu odpravila Makedonijo in tekmovanje zaključila na končnem 15. mestu.

Reprezentanci sta bili vse do končnice prvega polčasa izjemno poravnani, na glavni odmor pa je bolj prešernih obrazov vendarle odšla Srbija, ki je vodila z 12:10. Po vrnitvi na igrišče so pobudo hitro prevzele Makedonke. Rezultat so najprej poravnale na 13:13, ob koncu 44. minute pa vodile z 18:14. Za tem je po tretji dvominutni kazni Marija Guguljanova prejela rdeč karton, kar so Srbkinje izkoristile. Z golom Aleksandre Stamenić so dobrih pet minut pred koncem rezultat poravnale na 19:19, ko pa je ista igralka v zadnjih minutah zadela za 24:21, je bilo vsega konec.

Dušan Savić, glavni trener Srbije:
“Dočakali smo prvo zmago, ki smo jo pričakovali že veliko prej, a tako je. S prvenstva odhajamo z novimi izkušnjami, ki upam, da nam bodo pomagale na kvalifikacijah za svetovno prvenstvo. Želimo si dokazati, da znamo igrati bolje in ob enem uresničiti naša pričakovanja, ki so veliko višja kot končno 15. mesto.”

Borče Markovski, glavni trener Makedonije:
“V prvem polčasu je bilo srečanje izenačeno, medtem ko smo v drugem bolje odigrali v obrambi in si prišli do štirih golov prednosti. Po treh izključitvah naše desne zunanje igralke smo fizično padli, kar je naš nasprotnik znal izkoristiti. Na koncu bi tudi mi lahko dobili srečanje, a vseeno čestitamo nasprotniku za zmago.”