Norvežanka Reistadova popeljala svojo reprezentanco do zmage

Uvodno srečanje ekip v skupini M1 se je po odlični predstavi Henny Elle Reistad zaključilo s slavjem Norvežank, ki so bile na koncu boljše od Nizozemsk s 32:29. Na drugem srečanju so Madžarke presenetile Rusinje in jih premagale s 27:24.

ŽENSKO EVROPSKO PRVENSTVO V ROKOMETU

Dvorana Zlatorog, drugi del, 6. dan, torek, 1. avgusta 2017

SKUPINA M1

NIZOZEMSKA : NORVEŠKA 29:32 (16:18)

Nizozemska: Van De Polder, Ten Holte, Oostveen 2, Nusser 6, Housheer 5, Nooitmeer, Van Wetering 4, Drent, Molenaar, Van Der Linden 1, Klomp, Beugels 1, Zeldenthuis, Hilbrands, Reriks 10, Peeters.
Norveška: Gronlund, Olsen 1, Hovland 1, Bergum 1, Intelhus 3, Ellertsen 5, Alvern, Huse, Strengenes 4, Fagerheim, Lund 1, Hoel, Dahl 2, Reistadn 11, Gabrielsen 1, Lundemo 2.

Najboljši igralki tekme: Marel Freriks (Nizozemska) in Henny Ella Reistad (Norveška)

ZAPISNIK TEKME

Uvodno srečanje skupine M1, v kateri se ekipe borijo za prvi dve mesti na lestvici in uvrstitev v polfinale prvenstva, sta igrali Nizozemska in Norveška. Norveška je vodila praktično skozi celotno srečanje, si na začetku drugega polčasa priigrala že pet golov prednosti, a nizozemska dekleta se niso predala. Po izenačenju na 27:27 je v ospredje stopila Norvežanka Henny Ella Reistad, izbrana tudi za najboljši igralko Norveške, in s serijo treh zadetih strelov popeljala svojo ekipo do zmage (32:29).

Prvi polčas je minil v izmeničnem zadevanju na obeh straneh, tako da si nobena od ekip ni uspela priigrati prednosti. Prvič so za 2 gola povedle Norvežanke, in sicer po golu Reistadove (11:13), ter omenjeno prednost zadržale do konca 30ih minute (16:18). V drugem polčasu so Norvežanke pritisnile na plin, si priigrale nekoliko višjo prednost, vendar pa so jih nizozemske reprezentantke ujele in na koncu je bil pomemben vsak strel, vsaka obramba. Več znanja in sreče so imele Norvežanke, ki so se veselile zmage.

Robert Nijdam, glavni trener Nizozemske:
“Srečanje smo izgubili v začetnih minutah, saj smo igrali zelo dobro, vendar zgrešili številne odprte strele. Njihovim krožnim napadalkam smo dali preveč prostora, kar so znali izkoristiti. V zadnjih minutah, ko smo bolje igrali v obrambi, smo imeli tudi boljši nadzor nad celotnim srečanjem, vendar pa smo se morali ves čas vračati. Na koncu nam je zmanjkalo nekaj sreče.”

Finn Kenneth Gabrielsen, pomočnica trenerja Norveške:
“Proti Nizozemski smo danes igrali že našo peto tekmo, zato smo vedeli, kako igrajo. Poskušali smo se čim bolj pripraviti nanje in na njihove najboljše igralke. Veseli smo zmage, vendar že gledamo naprej, na jutrišnjo tekmo proti Madžarski.”

MADŽARSKA : RUSIJA

Madžarska: Bino, Szaboc, Fodor, Hafra, Roman, Martonm, Tovizi, Faluvegi, Klujber, Pasztor, Hlogyik, Hornyak, Kuti, Giricz, Suba, Hudak.
Rusija: Davidenko, Alirzaeva, Zelenkova, Shaposhnikova, Tazhenova, Koroleva, Kremneva, Iureva, Izmailova, Mikhaylichenko, Duvakina, Tikhanova, Skorobogatchenko, Dudina, Illarionova, Sherbak.

Najboljši igralki tekme: Boglarka Bino (Madžarska) in Anastasiia Skorobogatchenko (Rusija).

Srečanje dveh najboljših ekip skupine A in B je postreglo s presenečenjem. Ruske rokometašice so do zdaj vsa srečanja zmagovala brez težav, zato je bilo pričakovati, da nič drugače ne bo tudi proti reprezentanci Madžarske, ki pa se je nanje dobro pripravila in s pomočjo odlične vratarke Boglarke Bino v drugem polčasu prešla v vodstvo in slavila zmago s 27.24.

Rusinje so srečanje začele odločno in po začetnem vodstvu 4:1 je vse kazalo, da bo tudi tokrat srečanje odločeno že v prvem polčasu. Vendar pa so Madžarke pripravile svoj scenarij in po izenačenju Grete Marton na 7:7 so se vrnile v igro in prvi polčas dobile s 15:14. Rusinje so sicer prve zadele v drugem polčasu, vendar pa nato kar nekaj minut niso zadele nobenega strela. Pri vodstvu Madžarske z 18:15 je madžarska vratarka Sara Suba ubranila strel s sedmih metrov, kar je še spodbudilo njene soigralke, da zaigrajo še odločneje. Rusinje v drugem delu drugega polčasa niso mogle ujeti priključka z Madžarkami in morale so jim priznati premoč.

Bela Bartalos, trener vratark Madžarske:
“Srečanje smo odigrali zelo pametno, kar nam je tudi prineslo zmago. Naša vratarka Boglarka je prikazala odlične obrambe.”

Mariia Duvakina, vratarka Rusije:
“Tekma je bila zelo hitra, pripravili smo obrambo ena na ena, vendar srečanje se ni izšlo po naših željah. Poskušali bomo rešiti probleme, ki so se pojavili na današnjem srečanju, in jutri pokazati našo pravo igro.”

SKUPINA I1

ŠVEDSKA : MAKEDONIJA 40:15 (16:5)

Švedska: Schjött, Larsson 5, Lundström 2, Stankiewicz 1, Rosell, Matthijs-Holmberg 7, Flygelholm 3, Winberg 3, Olsson, Lerby 4, Nilsson, Scheuer Larsson 2, Löfqvist 1, Thorleifsdottir 3, Lindfeldt 3, Forsberg 6.
Makedonija: Mitevska, Guguljanova, Nikolovska 2, Vladeva, Gligorjadis, Velkova 2, Kiceska, Kamcheska, Kolarovska, Bozinovska 1, Gramatova, Stefanovska, Gajikj 1, Gichevska 8, Ivanova 1, Milevska.

Prvo srečanje drugega dela, v skupini I1, med reprezentancama Švedske in Makedonije, se je odvilo po željah Švedinj, ki so slavila zmago s 40:15. Makedonija je od samega začetka težko prihajala do priložnost, kar so Švedinje izkoristile in si že v uvodnih minutah priigrale 4 gole prednosti (4:0). S stopnjevanjem njihove igre in številnimi tehničnimi napakami Makedonije, se je poviševala tudi švedska prednost, ki je že ob počasu znašala 11 golov (16:5). V drugem delu Švedinje niso popustile in svojo prednost še povišale.

Najboljši igralki tekme: Matilda Forsberg (Švedska) in Leonida Gichevska (Makedonija).

Ola B. Mansson, pomočnik trenerja Švedske:
“S tekmo smo zadovoljni, saj smo dobro odigrali v obrambi, veliko tekli, prav tako pa smo bili učinkoviti tudi v napadu. V primerjavi s preteklimi tekmami, smo naredili korak naprej, kar nas razveseljuje in nam daje dodaten motiv za jutrišnjo tekmo.”

Borce Markovski, glavni trener Makedonije:
"Odigrali smo še eno slabo tekmo, saj nismo dobro odigrali v obrambi, kar je pomenilo, da je naš nasprotnik naredil večjo razliko. V napadu smo imeli dobro realizacijo, dokler smo imeli koncentracijo, nato pa so sledile številne tehnične napake."

ROMUNIJA : HRVAŠKA 29:23 (13:13)

Romunija: Nagy, Verde 4, Severin, Badea 6, Lacatus, Tirca 5, Popescu 4, Vacariu, Petrus 1, Bucur 1, Banciu, Kelemen, Leustean 1, Hosu, Tecar 7, Panaite.
Hrvaška: Besen, Japundža 4, Karlovčan 1, Kaselj 1, Žderić, Mrazović 3, Mikolić, Kalčić, Lukić 7, Mrden 2, Ećimović, Kapetanović 1, Jurlin, Dobrić 3, Pavlović, Adamić 1.

Najboljši igralki tekme: Andreea Tecar (Romunija) in Dora Lukić (Hrvaška).

Druga tekma skupine I1 je bilo srečanje med nesrečnima poraženkama skupine A in B, ki sta po porazu v zadnjem kolu skupinskega del, padli v razigravanje za mesta med 9 in 16. Po neodločenem prvem delu so Romunke v 20. minuti prišle do prednosti 7 golov (22:15), ki jih niso zapravile do konca srečanja 29:23.

Tekmo so bolje odprle Romunke, ki so si do 10. minute priigrale že 5 golov prednosti (6:1), a po minuti odmora Hrvaškega stratega Ivana Jerkovića, so se dekleta zbrala in z golom Anne Dobrić prišle do izenačenja (7:7). Ekipi sta na odmor odšli poravnani (13:13). Romunska reprezentanca si je v drugi polovici drugega polčasa priigrala nekoliko višjo prednosti, ki pa je ni več zapravila.

Ion Craciun, glavni trener Romunije:
“Po porazu proti Nizozemski smo imeli kar nekaj težkih trenutkov, vendar to je del športa. Danes je imela naša igra veliko nihanj, v določenih trenutkih srečanja smo igrali zelo dobro, v drugih pa zelo slabo. Še vedno pa nam manjka strasti v igri.”

Ivan Jerković, glavni trener Hrvaške:
“Na žalost smo danes po slabi realizaciji napada, ki se nam dogaja proti boljšim ekipa, morali priznati premoč Romunkam. V zadnjih dvajsetih minutah smo odigrali slabo obrambo. Čestitam Romuniji za zmago. Jutri pa nas čaka tekma proti Švedski, na kateri se bomo potrudili, da zmagamo.”